Podpora vzdělávání ve školách v oblasti ORP Ostrov

Číslo OP: CZ.1.07 Název OP: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Číslo výzvy: 46

Název výzvy: Žádost o finanční podporu z OPVK - IPo - Oblast podpory 1.1 - Výzva č. 46

Prioritní osa: 7.1 Název prioritní osy: Počáteční vzdělávání

Oblast podpory: 7.1.1 Název oblasti podpory: Zvyšování kvality ve vzdělávání

Projekt směřuje v souladu s dikcí výzvy k podpoře realizace kurikulární reformy škol ORP Ostrov s dominantním zaměřením na skupinu žáků ohrožených školním neúspěchem. V rámci projektu je plánovaná realizace čtyř provázaných klíčových aktivit (KA), které mají jeden základní cíl. Vytvoření plně funkčního systému vzdělávání v této lokalitě na bázi úzké spolupráce mezi všemi školami hlavního vzdělávacího proudu. V průběhu projektu vznikne návrh lokální strategie v oblasti základního vzdělávání, budou vytvořeny lokální plány jednotlivých měst a obcí a paralelně s tím i strategie rozvoje škol oblasti. Zavedením systému podpůrných proinkluzivních opatření, jmenovitě služeb psychologa, logopeda, speciálního pedagoga, zavedením reedukací a doučovacích aktivit dojde k poklesu procenta neúspěšných žáků. Pro realizaci uvedených cílů budou zajištěny vzdělávací akce, společná setkávání učitelů a bude vytvořen základ sítě partnerů, kteří se budou podílet na naplňování základních cílů strategie.

Cíle projektu
Hlavním cílem projektu je v souladu se zaměřením prioritní osy 1)  rozvoj a zkvalitňování počátečního vzdělávání ve školách lokality ORP Ostrov s důrazem na zlepšení klíčových kompetencí absolventů garantujících uplatnitelnost na trhu práce a zvýšení motivace k vzdělávání.  Dílčí cíle vycházejí z podporované aktivity a ze stanovených podaktivit výzvy. Ty se staly základem čtyř na sebe navazujících klíčových aktivit (KA). V jejich rámci budou sledovány následující cíle:
1. V rámci podpory realizace kurikulární reformy škol a školských zařízení bude cílem  vytvoření návrhu lokální strategie v oblasti základního vzdělávání  na základě identifikace témat v oblasti vzdělávání vhodných k podpoře. V rámci KA 1 bude zpracován návrh lokální strategie rozvoje školství v celé oblasti ORP Ostrov a dílčí strategie jednotlivých měst.

2. Dalším cílem bude vytváření udržitelného systému podpory žáků ohrožených školním neúspěchem nebo předčasným odchodem ze systému vzdělávání. Dosažení cíle bude podpořeno přivedením podpůrných služeb školního psychologa, speciálního pedagoga a logopeda do naší lokality a současným zavedením systému reedukací, doučování, skupinových terapií a zařazováním nejmodernějších metod a forem práce do výuky žáků, dominantně žáků se SVP a žáků se SZ, kteří tvoří nevětší část ohrožených žáků ve smyslu výzvy.

3. Dalším cílem je v souladu s plánem KA 3 podpora spolupráce a vzdělávání učitelů v oblastech souvisejících s podporou žáků ohrožených studijním neúspěchem. Pro dosažení cílů projektu bude nezbytné poskytnout všem pedagogům vhled do problematiky  moderních metod a forem práce, naučit je využívat proinkluzivní nástroje, zvýšit jejich kompetence v oblasti náprav SVP.

4. Posledním z cílů je vytvoření sítě mezi ZŠ a dalšími spolupracujícími články (NNO, školskými radami, rodiči, odděleními sociálně právní ochrany dětí, ostatními zřizovateli škol atd.) za účelem podpory žáků ohrožených studijním neúspěchem a/nebo předčasným odchodem ze vzdělávání.